AIKIDO

 to Japońska sztuka walki obronnej, której podstawowym założeniem jest zachowanie życia, zdrowia i radości, a co za tym idzie - rozwiązanie konfliktu bez potrzeby uciekania się do siły.

Opiera się ona na zasadzie unikania starcia. W Aikido należy minąć siłę i impet przeciwnika, wykorzystując je przeciwko niemu, wytrącając go z równowagi.

Aikido jest uważane za niezwykle trudną sztukę walki, gdyż wymaga zgrania dwóch ciał będących w ruchu. Za wczesna próba obrony spowoduje, że przeciwnik będzie miał możliwość zmienić atak. Jeśli za późno podejmiemy decyzję o obronie sytuacja staje się oczywista.

Aikido zostało opracowane tak, by móc się obronić przed wieloma przeciwnikami, zgodnie z zasadą: jeden rodzaj ataku - wiele technik obrony oraz wiele rodzajów ataku - jedna technika.

Ważną rzeczą jest także strona mentalna. W Aikido przeciwnik nie jest wrogiem, którego należy zniszczyć, tylko osobą która pobłądziła. Aikido jest sposobem na chaotyczny, wiecznie pędzący i wypełniony coraz to bardziej cywilizacją świat. Wszystko co nas otacza wpływa na nas, ale w różnym stopniu i zakresie. Większość  z nas wie, a część szybko odkrywa, że wysiłek fizyczny doskonale relaksuje i odpręża. Aikido jest dużym wyzwaniem dla ciała i umysłu, które przenosi się również poza matę. Przy zaangażowaniu się w pracę nad sobą, Aikido pomoże nam przenieść poznane nawyki właśnie do życia codziennego.